fbpx

Split payment- komentarz aktualizacyjny

3 czerwca 2019 roku
PRZECZYTAJ:

 

Ministerstwo Finansów jest w trakcie konsultacji publicznych projektu ustawy[1], która wprowadza od 1 września 2019 r. obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności dla podatku VAT, tzw. split payment dla wybranych branż. Przypominamy, że we wcześniejszych zapowiedziach Ministerstwo Finansów planowało stosowanie dla części podatników obowiązkowego split payment od 1 stycznia 2020 r. E-book wyjaśniający zasady tego mechanizmu nadal można pobrać z naszej strony internetowej (darmowy e-book dot. split payment).

Obowiązkowy split payment ma dotyczyć transakcji, których przedmiotem są dostawy określonych w załączniku do projektu ustawy towarów. Przykładowe towary mogące interesować operatorów telekomunikacyjnych to:

  • Elektroniczne układy scalone – wyłącznie procesory,
  • Komputery i pozostałe maszyny do automatycznego przetwarzania danych oraz części i akcesoria do nich,
  • Jednostki pamięci – wyłącznie dyski twarde (HDD),
  • Półprzewodnikowe urządzenia pamięci trwałej – wyłącznie dyski SSD,
  • Telefony dla sieci komórkowych lub dla innych sieci bezprzewodowych – wyłącznie telefony komórkowe, w tym smartfony,
  • Odbiorniki telewizyjne, nawet zawierające odbiorniki radiowe lub aparaturę do zapisu lub odtwarzania dźwięku lub obrazu,
  • Konsole do gier wideo (w rodzaju stosowanych z odbiornikiem telewizyjnym lub samodzielnym ekranem) i pozostałe urządzenia do gier zręcznościowych lub hazardowych z elektronicznym wyświetlaczem – z wyłączeniem części i akcesoriów,
  • Aparaty fotograficzne cyfrowe i kamery cyfrowe.

Ze względu na fakt, że obowiązkowym split payment zostaną objęte także usługi budowlane (w tym również te polegające na budowie zarówno przesyłowych jak i rozdzielczych sieci telekomunikacyjnych), mechanizm ten będzie mieć duży wpływ na branżę telekomunikacyjną. Przykładowo – mechanizm podzielonej płatności będzie musiał być stosowany przy rozliczaniu usług budowlanych świadczonych przy budowie sieci dofinansowanych z POPC.

Wprowadzenie obowiązkowego split payment rodzi konieczność dostosowania systemów księgowych oraz interfejsów przelewowych do banków. Powyższe może okazać się trudne ze względu na bliski termin wejścia w życie nowych przepisów, które jest planowane na dzień
1 września 2019 r.

Zwracamy jednocześnie uwagę, że sankcje za nieprzestrzeganie nowych przepisów są dotkliwe. W przypadku wystawienia faktury nie zawierającej informacji „mechanizm podzielonej płatności” organy skarbowe będą zobowiązywać do zapłaty sankcji w wysokości 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze. Obowiązek zapłaty sankcji w identycznej wysokości będzie ciążyć na otrzymujących faktury (np. zamawiających wykonanie usług budowlanych), którzy dokonają płatności kwoty należności wynikającej z otrzymanej faktury z pominięciem mechanizmu split payment.

Biorąc pod uwagę krótki termin wejścia w życie nowelizacji ustawy o VAT, należy już w chwili obecnej rozpocząć przygotowania do stosowania tego mechanizmu. W przypadku, w któ­rym potrzebowaliby Państwo pomocy prawnej w związ­ku z planowanymi zmianami w zakresie split payment, zachęcamy do kontaktu z naszym specjalistą radcą prawnym Mateuszem Wojciechowskim (mateusz.wojciechowski@kancelaria.media.pl).

[1] Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z 14 maja 2019 r