fbpx

Kogo obciążą nowe obowiązki z EKŁE?

19 czerwca 2019 roku, autor: radca prawny Jakub Woźny 
PRZECZYTAJ:

Wielu spośród przedsiębiorców ma dziś wątpliwości, czy obejmują go obowiązki wynikające z prawa telekomunikacyjnego. Miał je rozwiać Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej (dalej EKŁE). Stało się tak jednak tylko częściowo. Zakresem nowych przepisów wprost objęto bowiem dostawców usług transmisji M2M/ IoT oraz usług łączności interpersonalnej (takich jak VoIP, wiadomości elektroniczne czy poczta elektroniczna). W pozostałym zakresie można jednak zaryzykować twierdzenie, że wątpliwości wręcz przybyło…

Obecnie przepisom prawa telekomunikacyjnego podlegają (w uproszczeniu) usługi polegające głównie na przekazywaniu sygnałów w sieci telekomunikacyjnej. Przedsiębiorcy oraz praktycy wskazywali, że definicja ta stała się trudna w stosowaniu, z uwagi na rozwój usług, które nie istniały w momencie jej tworzenia. Także, że narusza zasadę podobnego regulowania usług, które mają te same funkcjonalności („same service same rules”). Niestety z początkowych rewolucyjnych planów (np. ograniczenie regulacji do samego Internetu) niewiele zostało. W miejsce ograniczenia obciążeń dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych, skończyło się na wprowadzeniu dodatkowej regulacji dla niektórych OTTsów (takich jak dostawcy VoIP). Ten kompromis chyba nikogo nie usatysfakcjonował.

Przygotowując się w ramach Kancelarii Prawnej Media do implementacji EKŁE dostrzegamy także dalsze problemy praktyczne, związane z objęciem tych nowych podmiotów regulacjami. Przykładowo – jak stosować dotychczasowe zasady regulacji do podmiotów, które finansują się z reklam? Jak określić WhatsAppowi FTRy stawki za zakańczanie połączeń? Jak w ogóle określić właściwe rynki w przypadku podmiotów działających w skali światowej, wśród setek i tysięcy konkurujących produktów? Jakie zasady interkonektu nałożyć na sieć wirtualną? Czy jest sens nakładać obowiązki z zakresu np. dostępu do danych na podmioty świadczące transmisję M2M?

Odpowiedzi na te i inne pytania będziemy się starali znaleźć podczas konferencji „Europejski kodeks łączności elektronicznej – implementacja w prawie polskim”*, której partnerem jest Kancelaria Prawna Media.

 

*Konferencja Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych
➡️ 24 czerwca 2019 r., godz. 9.30 – 16.00, budynek C, aula C
🏢 Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Szturmowa 1/3
https://www.cars.wz.uw.edu.pl/tresc/news/Program_konferencji_24_06_2019.pdf

 

tagi: Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej, EKŁE, Nowe prawo telekomunikacyjne, OTT, VoIP