fbpx

Nowa tarcza antykryzysowa- co nowego dla branży telekomunikacyjnej?

 17 kwietnia 2020 roku, autorzy: adwokat Maciej Jankowski, apl. radc. Agata Pawlak 

PRZECZYTAJ:

Od czasu opublikowania raportu „Koronawirus a prawo” (str. 346- 352 https://raport.mustreadmedia.pl/?fbclid=IwAR2QAPnKnU5DmcoHWVPZGi-t9IGVrQelJ6f420EoYl2GjUFRXVmUCB-A7SQ), w którym opisaliśmy wpływ epidemii koronawirusa na przedsiębiorców telekomunikacyjnych, rząd ogłosił projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 – projekt stanowiący uzupełnienie do pierwszej tarczy antykryzysowej, tzw. tarczy antykryzysowej 1.1.

W nim odnajdujemy przede wszystkim szereg nowych obowiązków nałożonych na przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

Wydłużenie terminu wykonania obowiązków sprawozdawczych

Najistotniejszą zmianą jest wydłużenie terminu na wykonanie obowiązków sprawozdawczych do organu regulacyjnego o miesiąc (z 31 marca do 30 kwietnia br.). Według statystyk, aż 30% operatorów telekomunikacyjnych spóźniło się w marcu z realizacją ustawowego obowiązku. Ponadto, organ regulacyjny nie będzie mógł wymierzyć kary na przedsiębiorców telekomunikacyjnych z powodu opóźnienia (przypomnijmy, że wynosi do 3% przychodu z roku kalendarzowego poprzedzającego jej nałożenie) oczywiście pod warunkiem, że obowiązek zostanie spełniony do 30 kwietnia.

Pracownik spółki telekomunikacyjnej poprosi o pomoc policję

Inną ważną zmianą jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa funkcjonowania działalności telekomunikacyjnej. Gdyby pracownik spółki telekomunikacyjnej napotkał opór ze strony właściciela terenu na której znajduje się sieć telekomunikacyjna ma prawo wejść na taką posesję w asyście policji. Oczywiście dotyczy to czynności niezbędnych (np. usunięcie awarii), które mogłyby zaburzyć ciągłość świadczenia usługi.

Przekazywanie danych o lokalizacji osób zarażonych koronawirusem i objętych kwarantanną

Z kolei największym echem społecznie odbiły się przepisy zobowiązujące operatorów komórkowych do przekazywania z okresu ostatnich 14 dni danych o lokalizacji użytkowników – osób zarażonych koronawirusem oraz tych objętych kwarantanną, a także zanonimizowanych danych o lokalizacji osób zdrowych. Regulacja ta ma służyć lepszemu dowiadywaniu się przez rząd o miejscach, w których tworzą się duże skupiska ludzi, albo gdzie nie są przestrzegane rządowe restrykcje, co ma pomóc w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się choroby COVID-19.

Nielimitowany dostęp do publicznych stron internetowych

Ponadto, użytkownicy telefonów komórkowych będą mogli cieszyć się nielimitowanym dostępem do publicznych stron internetowych, określonych szczegółowo w wykazie sporządzonym przez Ministra Cyfryzacji do usprawnienia wykonywania pracy czy zdalnej nauki.

Specjalny Fundusz Szerokopasmowy

Na koniec, warto wspomnieć, że projekt ustawy zakłada utworzenie specjalnego Funduszu Szerokopasmowego zasilanego dotacjami z budżetu państwa, który ma służyć finansowaniu i upowszechnianiu dostępu do Internetu.

Do projektu tarczy antykryzysowej 1.1 w czwartek 16 kwietnia odniósł się Senat, przyjmując do ustawy ponad 90 poprawek. Jeszcze tego samego dnia, ustawa wróciła do Sejmu, który przegłosował w części uchwalone przez Senat poprawki. Teraz, ustawa trafi na biurko Prezydenta RP. Po jej podpisaniu i ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw RP, ustawa wejdzie w życie i zacznie obowiązywać od dnia następującego po dniu ogłoszenia.