Akt o sieciach cyfrowych (DNA) -cyfrowy przełom w Unii Europejskiej.

1. Czym jest Akt o sieciach cyfrowych (DNA)?
W obliczu dynamicznych zmian technologicznych i rosnących potrzeb w zakresie łączności elektronicznej, Unia Europejska staje przed koniecznością głębokiej reformy dotychczasowych ram regulacyjnych. Odpowiedzią na to wyzwanie ma być Akt sieciach cyfrowych. Digital Networks Act (DNA) – nowy, przełomowy akt prawny, który nie tylko ujednolici zasady funkcjonowania rynku telekomunikacyjnego w Unii Europejskiej, ale także wyznaczy kierunek rozwoju cyfrowej infrastruktury na kolejne lata.
2. Jakie wyzwania niesie Akt o sieciach cyfrowych (DNA) .
W związku z przeprowadzonymi konsultacjami rozpoznawczymi w sprawie przyszłości sektora łączności elektronicznej i jego infrastruktury Komisja Europejska w Białej Księdze zatytułowanej „Jak sprostać potrzebom Europy w zakresie infrastruktury cyfrowej?” określiła szereg wyzwań dla przyszłości sektora telekomunikacyjnego do których należą m.in.:
– Wyzwania technologiczne – bardzo szybki rozwój technologii komunikacyjnych i obliczeniowych prowadzi do powstawania nowych modeli biznesowych i zastosowań sieciowych, które wymagają ciągłego rozwoju nowoczesnej infrastruktury cyfrowej.
– Rosnące potrzeby inwestycyjne – do rozwoju nowoczesnej infrastruktury sieciowej Unia Europejska potrzebuje finansowego zaangażowania zarówno z sektora publicznego i prywatnego, obecnie inwestorzy zniechęcani są przez niską stopę zwrotu, długi czas oczekiwania na zwrot z inwestycji oraz niepewność rynkową. W rezultacie dominuje podejście skoncentrowane na maksymalnym wykorzystaniu już zadeklarowanych inwestycji i ograniczaniu dalszego wzrostu kosztów, przy jednoczesnej rezygnacji z nowych, bardziej ryzykownych przedsięwzięć. Taka postawa w dłuższej perspektywie może osłabić cały sektor i zwiększyć ryzyko wrogich przejęć, mimo strategicznego znaczenia jego zasobów.
– Fragmentacja rynku telekomunikacyjnego – obecnie w UE funkcjonuje 27 krajowych rynków telekomunikacyjnych, różniących się od siebie warunkami rynkowymi, strukturą sieci, poziomem rozwoju infrastruktury oraz regulacjami i procedurami co uniemożliwia to stworzenie prawdziwego jednolitego rynku telekomunikacyjnego.
– Zarządzanie widmem radiowym – dotychczasowe próby zwiększenia koordynacji zarządzania widmem radiowym w UE nie przyniosły pełnych rezultatów, a w państwach członkowskich wystąpiły rozbieżności i opóźnienia w przydzielaniu częstotliwości oraz wdrażaniu infrastruktury sieciowej.
– Nierówne warunki dla użytkowników sieci – Obecne unijne ramy regulacyjne dla sieci i usług komunikacji elektronicznej nie uwzględniają zbieżności między dostawcami chmurowymi i telekomunikacyjnymi, co nie zapewnia równego traktowania i równych praw oraz obowiązków dla wszystkich uczestników i użytkowników sieci cyfrowych – zarówno publicznych, jak i prywatnych.
W obliczu dynamicznych zmian technologicznych i rosnących potrzeb w zakresie łączności elektronicznej, Unia Europejska staje przed koniecznością głębokiej reformy dotychczasowych ram regulacyjnych. Odpowiedzią na to wyzwanie ma być Akt sieciach cyfrowych. Digital Networks Act (DNA) – nowy, przełomowy akt prawny, który nie tylko ujednolici zasady funkcjonowania rynku telekomunikacyjnego w Unii Europejskiej, ale także wyznaczy kierunek rozwoju cyfrowej infrastruktury na kolejne lata.
3. Jakie są cele Aktu o sieciach cyfrowych?
Aby sprostać tym wyzwaniom Akt o sieciach cyfrowych ma położyć szczególny nacisk na rozwój najnowocześniejszych cyfrowych infrastruktur sieciowych jako fundamentu rozwijającej się gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego.
Jego głównymi założeniami są:
– Ujednolicenie europejskiego rynku telekomunikacyjnego w celu poprawy łączności cyfrowej dla użytkowników końcowych oraz zwiększenia konkurencyjności i efektywności sektora telekomunikacyjnego.
– Koordynacja polityki UE w zakresie zarządzania widmem radiowym, co będzie niezwykle istotne w kontekście rozwoju technologii 5G oraz 6G.
– Utworzenie przejrzystszych i efektywnych reguł (zachęt rynkowych) do budowy przyszłościowej infrastruktury sieciowej,
– Zintegrowanie telekomunikacji i usług cyfrowych, w szczególności usług chmurowych.
Ponadto DNA ma na celu przywrócenie równowagi w ekosystemie internetowym poprzez rozwiązanie problemu dominacji dużych dostawców treści oraz zapewnienie zrównoważonych inwestycji w infrastrukturę sieciową. Wiąże się to ze stworzeniem równych warunków działania, które umożliwiają powstawanie nowych modeli biznesowych i wspierają innowacje na europejskim rynku cyfrowym.
4. Harmonogram prac Komisji Europejskiej w związku z przygotowaniem Aktu o sieciach cyfrowych.
Zgodnie z rocznym programem prac, Komisja Europejska opublikuje pierwszy projekt aktu o sieciach cyfrowych w czwartym kwartale 2025 r
5. Wpływ na rynek telekomunikacyjny w Polsce.
Przepisy Aktu o sieciach cyfrowych jako rozporządzenia będą bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich UE w tym Polsce. Oznacza to istotną reformę krajowego systemu regulacyjnego. Aby sprostać nowym regulacjom dotyczącym rynku cyfrowego i telekomunikacyjnego Urząd Komunikacji Elektronicznej będzie musiał zmierzyć się koniecznością przekształcenia swojej struktury organizacyjnej i sposobu działania. Zmiana wpłynie również na dotychczasowy model wdrażania unijnych przepisów w sektorze telekomunikacyjnym gdyż do tej pory były one implementowane za pomocą dyrektyw, zobowiązujących państwa członkowskie jedynie do osiągnięcia określonego celu, pozostawiając im swobodę co do wyboru formy i środków jego realizacji.
6. Akt o sieciach cyfrowych: Co trzeba zapamiętać?
Komisja Europejska planuje Digital Networks Act jako kluczowy krok w kierunku cyfrowej suwerenności i konkurencyjności Europy. Nowe regulacje mają zapewnić obywatelom i przedsiębiorstwom dostęp do nowoczesnej, bezpiecznej i wydajnej infrastruktury cyfrowej, odpowiadając na wyzwania XXI wieku i wspierając dynamiczny rozwój gospodarki cyfrowej UE. Czy tak będzie? Doświadczenia Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej nie napawają ogromnym entuzjazmem. Mimo wymuszonej u przedsiębiorców rewolucji efekty rynkowe są bardzo ograniczone. Potrzebne będzie więc nowe podejście. Czy Komisja się na nie zdobędzie?
Na temat kolejnych aktualizacji dotyczących DNA będziemy informować na bieżąco!
➡️Zachęcamy do zapisania się na nasz biuletyn 📩
📣W biuletynie KPM eksperci przedstawiają aktualności ze świata rynku mediów i podpowiadają jak przygotować się na zachodzące zmiany.
