Jesteś dostawcą Internetu? Sprawdź które obowiązki z DSA musisz już dziś realizować.

Co się zmieniło?
17 lutego 2024 roku wszedł w życie, z pewnymi wyjątkami, Akt o usługach cyfrowych (dalej: DSA)[1]. Mimo że Polska nie przyjęła jeszcze krajowych przepisów wdrażających DSA,[2] część obowiązków wynikających z tego aktu już obecnie powinna być realizowana. DSA to rozporządzenie unijne, które obowiązuje bezpośrednio – bez potrzeby wdrażania go w drodze ustawy krajowej. Oznacza to, że choć krajowe sankcje nie zostały jeszcze ustanowione, wskazane niżej obowiązki już obowiązują i mogą być egzekwowane bezpośrednio na podstawie przepisów unijnych.
Kogo to dotyczy?
Obowiązki dotyczą wszystkich podmiotów, które świadczą usługi dostępu do Internetu. Jeśli umożliwiasz użytkownikom korzystanie z sieci, DSA dotyczy również Ciebie.
👉Jakie obowiązki musisz już dziś realizować?
1. Reagowanie na nakazy dotyczące nielegalnych treści (art. 9 DSA)
Dostawca Internetu ma obowiązek poinformować odpowiedni organ o tym, jakie działania podjął w odpowiedzi na otrzymany nakaz usunięcia nielegalnych treści wraz ze wskazaniem terminu ich zrealizowania.
Przepisy te obowiązują, choć nadal brakuje krajowych procedur wykonawczych.
2. Przekazywanie danych odbiorców usługi (art. 10 DSA)
Po otrzymaniu nakazu udzielenia informacji o użytkowniku, dostawca Internetu musi niezwłocznie poinformować właściwy organ o otrzymaniu nakazu i podjętych działaniach, w tym o terminie ich realizacji.
Przepisy te obowiązują, choć nadal brakuje krajowych procedur wykonawczych.
3. Punkt kontaktowy dla organów publicznych (art. 11 DSA)
Dostawcy Internetu mają obowiązek ustanowienia oraz rozgłoszenia informacji o punkcie kontaktowym dla władz publicznych ws. stosowania DSA wraz z informacją o dopuszczalnych językach komunikacji.
Przepis ten obowiązuje i może być stosowany bezpośrednio.
4. Punkt kontaktowy dla użytkowników (art. 12 DSA)
Dostawcy Internetu mają obowiązek ustanowienia i rozgłoszenia informacji o punkcie kontaktowym umożliwiającym użytkownikom komunikację z dostawcą usług.
Przepis ten obowiązuje i może być stosowany bezpośrednio.
5. Informowanie o moderowaniu treści (art. 14 DSA)
Dostawcy Internetu mają obowiązek informowania użytkowników o ograniczeniach związanych z treściami użytkowników oraz stosowanych metodach moderacji, a także o procedurze składania skarg. Muszą też informować o istotnych zmianach w warunkach korzystania z usług.
Przepis ten obowiązuje i może być stosowany bezpośrednio
6. Coroczne raportowanie (art. 15 DSA)
Dostawcy Internetu mają obowiązek corocznego publikowania informacji o moderowaniu przekazywanymi treściami zgodnie z wzorcem zawartym w rozporządzeniu wykonawczym Komisji 2024/2835[3].
Przepis ten dotyczy wyłącznie podmiotów niebędących mikro lub małymi przedsiębiorcami[4] i może być stosowany bezpośrednio.
Jakie są sankcje?
Na ten moment Polska nie wprowadziła jeszcze przepisów o karach za niewypełnianie obowiązków wynikających z DSA. Nie oznacza to jednak braku ryzyka – organy państw członkowskich Unii Europejskiej mogą egzekwować przepisy bezpośrednio od dostawcy Internetu na podstawie DSA.
Wsparcie prawne
Nie masz pewności, jakie obowiązki wynikające z DSA Cię dotyczą? Nie dysponujesz odpowiednimi procedurami? Skontaktuj się z nami – jako kancelaria specjalizująca się w tym obszarze oferujemy wsparcie doradcze oraz pomoc we wdrażaniu wymaganych rozwiązań zgodnych z przepisami DSA.
[1] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych (Akt o usługach cyfrowych – DSA).
[2] https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12383101
[3] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=OJ:L_202402835&qid=1744184870367
[4] w rozumieniu Zalecenia Komisji z dnia 6 maja 2003 r. dotyczącego definicji mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (Tekst mający znaczenie dla EOG) (notyfikowane jako dokument nr C(2003) 1422)
➡️Zachęcamy do zapisania się na nasz biuletyn 📩
📣W biuletynie KPM eksperci przedstawiają aktualności ze świata rynku mediów i podpowiadają jak przygotować się na zachodzące zmiany.
