Rok 2025 – nowe prawo, stare obowiązki, nowe terminy
W dniu 10 listopada br. weszła w życie ustawa Prawo komunikacji elektronicznej (PKE). Dotychczas przedsiębiorcy telekomunikacyjni przy wdrażaniu PKE koncentrowali się na zmianach w umowach abonenckich. Niestety zmiany obejmą też sporo ważnych zmian w obowiązkach sprawozdawczych, o których trzeba pamiętać w 2025 roku.
Raportowanie o rodzaju i zakresie wykonywanej działalności
Podstawowy coroczny obowiązek raportowy dotyczy rodzaju i zakresu wykonywanej działalności telekomunikacyjnej oraz wielkości sprzedaży usług telekomunikacyjnych. Nie ulega on istotnym zmianom (w tym terminu), jednak dodano do niego obowiązek przedstawiania danych o wysokości pozostałych na koncie środków z doładowań, do których w poprzednim roku kalendarzowym wygasło uprawnienie konsumenta. Wynika to z nowych regulacji, dotyczących tych środków.
Raportowanie o posiadanej infrastrukturze
Ustawa wprowadzająca PKE dokonała istotnych zmian w obowiązkach raportowych wynikających z ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Zmianie ulegają przede wszystkim niektóre terminy raportowania. Od przyszłego roku przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają przekazywać dane o posiadanej infrastrukturze telekomunikacyjnej do systemu PIT UKE w terminach 15 września i 31 marca. Zmiana ta jest ukłonem w stronę rynku telekomunikacyjnego, gdyż poprzednie terminy przypadały na sezony urlopowe, co mocno komplikowało wykonanie tego obowiązku.
Zmianie uległ również termin składania corocznego raportu dotyczącego danych o infrastrukturze technicznej z 31 marca na 28 lutego. Jest to o tyle istotna informacja, że obowiązek ten nie ogranicza się tylko do przedsiębiorców telekomunikacyjnych, ale dotyczy wszystkich operatorów sieci, o których mowa w ustawie o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.
Raportowanie o usługach
PKE rozszerzyło też obowiązek przekazywania informacji o usługach oraz o kolokacji z budynków umożliwiających kolokację na obiekty budowlane umożliwiające kolokację. Również ograniczono raportowanie usług głosowych oraz rozprowadzania programów radiowych i telewizyjnych do przypadków, gdy usługi te są świadczone w pakiecie z usługą dostępu do Internetu szerokopasmowego. Powyższe zmiany jednak nie dotyczą raportowania w roku 2025, gdyż w mocy pozostaje jeszcze rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z 2022 roku w sprawie inwentaryzacji infrastruktury i usług telekomunikacyjnych, określające zakres raportowania wg starych przepisów.
Wpis do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych
Ustawa wprowadzająca PKE w art. 75 wprowadza też jednorazowy obowiązek aktualizacji wpisu do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych do dnia 10 maja 2025 r. Jest to ważny obowiązek, gdyż niedokonanie aktualizacji zagrożone jest sankcją wykreślenia z tego rejestru i de facto zakazem prowadzenia działalności telekomunikacyjnej. Aktualizacja polegać ma nie tylko na uaktualnieniu danych przedsiębiorców telekomunikacyjnych, ale też dostosowaniu ich do nowej terminologii z PKE.
Zmiana definicji usługi telekomunikacyjnej
Warto jeszcze zauważyć, że zakres podstawowych obowiązków raportowych ulegnie też zmianie z powodów zmian w definicjach z PKE względem definicji pojęć z Prawa telekomunikacyjnego. Dotyczy to przede wszystkim różnic w zakresie definicji samej działalności komunikacji elektronicznej, jak zakresu definicji usługi telekomunikacyjnej oraz usługi powiązanej.
Pozostałe obowiązki informacyjne
Pozostałe obowiązki raportowo-informacyjne, podobnie jak to było w Prawie telekomunikacyjnym, nie mają z góry ustalonych terminów. Należy jednak spodziewać się, że obowiązki te będą w roku 2025 „dostosowywane” przez Prezesa UKE do nowej terminologii i rozszerzane do zakresu odpowiadającego definicji „komunikacji elektronicznej” z PKE. Dotyczy to przede wszystkim wezwań Prezesa UKE „na żądanie” z art. 19 PKE, które są przez niego głownie stosowane przy analizach rynkowych.
W przypadku pytań lub wątpliwości – zachęcamy do kontaktu.
Zobacz też ->>> Harmonogram obowiązków raportowych w 2025 r. | Kancelaria MEDIA