Obowiązki sprawozdawcze telekomunikacja- stałe terminy, co, kiedy i jak raportować?
Obowiązki sprawozdawcze telekomunikacja 2026- Kalendarz stałych terminów
Niezmiennym wyzwaniem dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych w 2026 roku będzie z pewnością nawigacja w gąszczu obowiązków sprawozdawczych. Pierwszą ich kategorią są te o charakterze cyklicznym, których terminy można z góry zaplanować.
Kluczową datą, którą należy zaznaczyć w kalendarzu, jest 31 marca 2026 roku. Do tego dnia, bez odrębnego wezwania ze strony urzędu, każdy przedsiębiorca telekomunikacyjny jest zobowiązany do złożenia corocznego sprawozdania z działalności telekomunikacyjnej za rok poprzedni. Obowiązek ten, wynikający wprost z art. 20 ustawy Prawo komunikacji elektronicznej, realizowany jest wyłącznie za pośrednictwem platformy PUE UKE.
Obowiązki inwentaryzacyjne
Przedsiębiorcy będą musieli również sprostać obowiązkom inwentaryzacyjnym, przekazując dane o istniejącej infrastrukturze telekomunikacyjnej. Sprawozdania te, składane wyłącznie za pośrednictwem Systemu Punktu Informacyjnego do spraw Telekomunikacji (PIT), mają dwa stałe terminy: do 31 marca (według stanu na koniec roku poprzedniego) oraz do 15 września (według stanu na 30 czerwca). Dodatkowo, operatorzy sieci muszą pamiętać o terminie 28 lutego 2026 roku, do którego należy przekazać informacje o posiadanej infrastrukturze technicznej oraz o planach inwestycyjnych. Podmiotom niemającym publicznych sieci telekomunikacyjnych oraz nieświadczącym publicznie dostępnych usług zapewnienia szerokopasmowego dostępu do Internetu, przypominamy o obowiązku złożenia stosownych oświadczeń, za pośrednictwem systemu PIT. Termin na realizację tego obowiązku upływa dnia 31 marca 2025 r.
Obowiązki sprawozdawcze inicjowane na indywidualne żądanie Prezesa UKE
Zupełnie inny charakter mają obowiązki sprawozdawcze inicjowane na indywidualne żądanie Prezesa UKE lub innych uprawnionych organów. Wprowadzają one element nieprzewidywalności, wymagając od firm stałej gotowości do działania. Podstawowym (choć nie wyłącznym) narzędziem, z którego korzysta regulator, jest art. 19 ustawy Prawo komunikacji elektronicznej. Należy podkreślić, że wystosowane na tej podstawie wezwanie nie jest decyzją administracyjną, lecz innym aktem z zakresu administracji publicznej. Mimo to, jest to działanie w pełni wywierające skutki prawne a jego zignorowanie może skutkować nałożeniem dotkliwych kar pieniężnych.
Webinar: Co czeka telekomy w 2026 roku?
Chcesz uzyskać praktyczne porady jak przygotować się do wyzwań stojących przed operatorami? Już 1.12 Kancelaria Prawa Media zaprasza na webinar w czasie, którego eksperci kancelarii w jasny i przystępny sposób omówią zapowiadane zmiany prawne.

➡️Zachęcamy do zapisania się na nasz biuletyn 📩
📣W biuletynie KPM eksperci przedstawiają aktualności ze świata rynku mediów i podpowiadają jak przygotować się na zachodzące zmiany.



