14 sierpnia 2024

Polska Prezydencja w UE- Posiedzenie komisji senackiej ds. UE w sprawie priorytetów polskiej prezydencji w UE.

24 lipca odbyło się posiedzenie Komisji Spraw Unii Europejskiej, którego głównym celem było omówienie priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, a także ocena stanu przygotowań do tego wydarzenia.

Podczas posiedzenia 24 lipca poruszono wiele istotnych tematów ważnych z perspektywy przygotowania się do prezydencji Polski w I połowie 2025 r.

Wśród nich pojawiły się również wątki ważne dla branży telekomunikacyjnej.

W trakcie spotkania poruszono istotny problem wdrażania przez Unię Europejską nowego prawa za pośrednictwem dyrektyw, które każde z państw członkowskich musi samodzielnie implementować.  Zaproponowano, aby przedyskutować niniejszy problem jeszcze w okresie przed polską prezydencją, z kształtująca się Komisją Europejską. Zasugerowano, aby regulacje o charakterze technicznym były regulacjami od razu wprowadzanymi w formie rozporządzeń Rady i Parlamentu, które jak wiadomo, mają charakter bezpośrednio obowiązujący. Miałoby to na celu ujednolicenie europejskiego rynku. Podkreślono, że wdrażanie zmian w tym zakresie  poprzez dyrektywy powoduje, że europejski rynek staje pokawałkowany, a to za sprawą zaległości niektórych państw w implementowaniu nowego prawa oraz podejmowaniu przez państwa członkowskie innych i odmiennych rozwiązań technicznych. W tym miejscu wskazano między innymi na fakt opóźnień Polski w implementacji prawa telekomunikacyjnego, czy też autorskiego.

Ponadto, podczas posiedzenia poruszono ważny temat cyberbezpieczeństwa oraz walki z dezinformacją. Postawiono akcent na wspólną europejską współpracę w walce z dezinformacją. W tym zakresie wskazano również na ważną rolę służb bezpieczeństwa poszczególnych państw członkowskich oraz międzynarodowych mediów.

Na koniec spotkania podkreślono, że ważne jest pamiętanie, iż państwo sprawujące  prezydencję sprawuje ją w imieniu  całej Unii Europejskiej, a nie jedynie danego państwa członkowskiego. Stąd też konieczne jest rozdzielenie działań związanych z prezydencją w Unii Europejskiej od działań dotyczących danego państwa członkowskiego. Ważne zatem jest wypracowanie odpowiedniego kompromisu oraz umiaru w forsowaniu rozwiązań korzystnych i ważnych dla Polski.

Warto przypomnieć, że Polska po raz pierwszy prezydencję w Radzie UE sprawowała w II połowie 2011 r. i wraz z Danią i Cyprem tworzyła tzw. trio prezydencji. Zgodnie z harmonogramem kolejny raz Polska będzie sprawować prezydencję w I połowie 2025 r. Tak jak za pierwszym razem współpracować będzie z Danią i Cyprem.