9 stycznia 2025

Zapowiedź 2025 roku: czyli co czeka rynek ICT?

W 2024 roku na rynku ICT trwała prawdziwa rewolucja. Wprowadzono szereg nowych regulacji. Zapowiedziano jeszcze więcej. Prawodawca krajowy, jak też unijny nie próżnuje, więc z pewnością można stwierdzić to nie koniec dużych zmian. Podsumowanie najważniejszych zmian w 2024 roku znajdziesz tutaj: Czas niespokojnych regulacji: podsumowanie roku 2024 

Nowy rok będzie intensywny dla branży.

Sprawdzian skuteczności Prawa komunikacji elektronicznej

PKE zastąpiło w całości stare Prawo telekomunikacyjne i weszło w życie 10 listopada 2024 roku (z wyjątkami). Rynek ICT przeszedł już pierwszą fazę wdrożenia. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni wprowadzili zmiany do stosowanych wzorców umów i regulaminów oraz wykonali inne konieczne zabiegi. Więcej czytaj tutaj:  Co właściwie zmienia Prawo Komunikacji Elektronicznej?

Od pierwszej dużej fazy wdrożenia minęło jednak stosunkowo niewiele czasu. Dlatego wydaje się, że w nowym roku będzie miał miejsce pierwszy poważny sprawdzian skuteczności PKE. Konsumenci przekonają się o nowych rozwiązaniach, a rynek zweryfikuje ich efektywność.

Klauzula modyfikacyjna i waloryzacyjna

Z pewnością nadal nie ucichnie dyskusja o klauzulach umożliwiających zmianę cen usług w trakcie trwania umów abonenckich. Wbrew wyraźnym oczekiwaniom rynku, nowe przepisy PKE niewiele zmieniły w kwestii klauzul modyfikacyjnych, dzięki którym operatorzy mogliby podwyższać ceny bez zgody abonenta. Przedsiębiorcy nadal muszą zatem pozostać bardzo ostrożni w stosowaniu tego rodzaju klauzul umownych, bo zasady ich konstruowania pozostają niejasne. UOKIK nadal regularnie kwestionuje rynkowe rozwiązania, często uznając precyzyjność czy przewidywalność klauzul za niewystarczającą. Mając na uwadze wciąż rosnące koszty prowadzenia działalności telekomunikacyjnej i zmieniające się tym samym ceny usług, trzeba się spodziewać, że dyskusja na temat klauzul modyfikacyjnych będzie trwać dalej. Więcej o obowiązkach operatorów znajdziesz tutaj: Nowe obowiązki operatorów telekomunikacyjnych wobec abonentów – czy można stosować promocyjne regulaminy i cenniki? 

Tantiemy z internetu i rozwiązanie kryzysów twórców

Nowe prawo autorskie jest teraz zamkniętą zagadką. Nie sposób na ten moment obiektywnie i w całości przewidzieć, jakie tak naprawdę zmiany wdrożenie dyrektyw DSM i SATCAB II wywoła na rynku ICT. Tantiemy za wykorzystywanie utworów stały się faktem. Odświeżone definicje, w tym definicja wprowadzania bezpośredniego, także. Przedsiębiorcy przygotowują swoje działalności do nowych regulacji, jednak nie jest to łatwe zadanie, w szczególności gdy mowa o aktualizacji zobowiązań wobec OZZ.

Cyberbezpieczeństwo pozostanie priorytetem

Resort cyfryzacji wielokrotnie podkreślał już, że poprawa jakości krajowego cyberbezpieczeństwa jest priorytetem na najbliższe miesiące i lata. Konsekwentnie rodzi to zapowiedzi zmian prawnych i nowych regulacji. Rynek ICT już teraz jest mocno obciążony obowiązkami, a końca – wydaje się – nadal nie widać. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że resortowe prace nad implementacją dyrektywy NIS2, czyli najważniejszych przepisów w zakresie cyberbezpieczeństwa w 2025 roku, zakończoną się w pierwszym kwartale roku. 

Coraz intensywniej mówi się także o wprowadzeniu zabezpieczeń w kontekście treści uznanych za nieodpowiednie dla małoletnich. Mowa przede wszystkim o treściach pornograficznych. Sejm debatuje obecnie nad nowymi rozwiązaniami, które są postrzegane jako bardzo ważne dla bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Więcej o rozporządzeniu określającym środki zarządzania ryzykiem cyberbezpieczeństwa znajdziesz tutaj:
7 listopada 2024 roku wejdzie w życie rozporządzenie określające środki zarządzania ryzykiem cyberbezpieczeństwa

Nie cichą również echa popularnych przestępstw z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej oraz ich zapobieganiu. Wdrożone rozwiązania mające na celu eliminowanie przestępstw opartych na podszywaniu się i wyłudzeniach, m.in. na smishingu, spoofingu i phishingu, są w praktyce coraz bardziej dopracowywane. Na ten moment ciężko jednak stwierdzić, czy ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej będzie wystarczająca w długoletniej perspektywie. Technika i kreatywne (w złym sensie) pomysły przestępców mogą zmusić prawodawcę do modyfikowania dotychczasowych rozwiązań.

Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej

Pierwsze półrocze Rady Unii Europejskiej przebiegnie pod szefostwem Polski. Priorytetem naszego kraju ma być bezpieczeństwo w różnych dziedzinach. Ministerstwo Cyfryzacji realizować będzie 4 priorytety w zakresie spraw cyfrowych. Wśród nich: wspomniane cyberbezpieczeństwo, AI i technologie cyfrowe, spójność i wdrożenie regulacji cyfrowych, zewnętrzne regulacje cyfrowe. W opinii Ministerstwa Cyfryzacji, w Europie potrzebujemy uproszczenia procedur, wspólnego rynku cyfrowego oraz strategicznych inwestycji w technologie, w tym szczególnie w sztuczną inteligencję. Pierwsze miesiące roku będą zatem szansą na „przeforsowanie” albo chociaż na solidne przedstawienie problemów cyfrowych napotykanych m.in. w Polsce na forum Europy.

Nowy Rok ma szansę na bycie przyjemniejszym, choć nadal intensywnym

Nowe przepisy. Zapowiedzi. Polityka. Wdrożenia dotychczasowych rozwiązań. Przedsiębiorcy z sektora ICT z pewnością będą musieli uważnie podejść do swojego biznesu. Choć na ten moment ocena tego, co się wydarzy nie jest łatwa, to wydaje się, że rok 2025 będzie intensywny – i będzie kontynuował wiele dyskusji rozpoczętych jeszcze w poprzednim roku. Biznes telekomunikacyjny z pewnością potrzebuje uproszczeń i ułatwień. Bez nich, każdy kolejny rok nie będzie łatwy.