Wzór i zasady podsumowania warunków umowy. Prawo komunikacji elektronicznej w praktyce.

Spis treści
- Prawo komunikacji elektronicznej a wzór zwięzłego podsumowania warunków umowy
- Jak przygotować podsumowanie warunków umowy?
- Pakiet dokumentacji umownej dla operatorów telekomunikacyjnych
- Dlaczego warto kupić pakiet dokumentacji umownej pod PKE?
- Komu szczególnie polecamy pakiet dokumentacji pod PKE?
Szereg operatorów zgłasza wątpliwości odnośnie tego, w jaki sposób prawidłowo przygotować podsumowanie warunków umowy wymagane przez Prawo komunikacji elektronicznej (PKE). W istocie, wcale nie jest to takie łatwe.
Prawo komunikacji elektronicznej a wzór zwięzłego podsumowania warunków umowy
Samo PKE reguluje tę kwestię jedynie częściowo. Kluczowe znaczenie mają tu bowiem przepisy unijne – Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2019/2243 z dnia 17 grudnia 2019 r. ustanawiające formularz zawierający podsumowanie warunków umowy, który ma być używany przez dostawców publicznie dostępnych usług łączności elektronicznej na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 (tzw. Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej). Zgodnie z obowiązującym na terenie całej UE prawem, wszystkie podsumowania warunków umów abonenckich mają odpowiadać wymogom opisanym w tym właśnie rozporządzeniu.
Jak przygotować podsumowanie warunków umowy?
W kontekście nowego prawa komunikacji elektronicznej, kluczowe aspekty podsumowania warunków umowy, o których musisz pamiętać, to
- Układ podsumowania ustalony rozporządzeniem jest niezmienny. Sztywno określone są miejsca, w których umieścić można poszczególne informacje (nawet logo dostawcy może znajdować się tylko w ściśle określonym miejscu). Kolejność danych także nie może być zmieniana. Celem jest ułatwienie abonentom porównania ofert różnych dostawców. Wystarczyć ma krótki rzut okiem, dzięki któremu abonent łatwo dobierze ofertę najkorzystniejszą dla siebie.
- Zasadniczo podsumowanie musi zmieścić się na jednej stronie A4. Rekomendowana czcionka to przynajmniej rozmiar 10. Oznacza to, że wszystkie wymagane informacje trzeba ująć w sposób możliwie zwięzły. Nie należy jednak przesadzać ze zwężaniem marginesów w celu zaoszczędzenia miejsca – rozporządzenie wymaga, ażeby były one wystarczająco szerokie (dla przejrzystości i dla wydruku). Sprzedając usługi w pakiecie (tzw. ofertę wiązaną – art. 305 PKE), można sobie pozwolić na maksymalnie 3 kartki A4.
- U góry po lewej stronie należy wpisać rodzaj usługi. Nie wystarczy wskazanie samego pakietu, np. „Turbo 500”, ale należy jeszcze określić jakiego rodzaju usługi taki pakiet dotyczy. Czyli prawidłowo będzie np. „Internet stacjonarny – Pakiet Turbo 500”.
- Nie wystarczy wpisać prędkości domyślnych (marketingowych) przypisanych do danego pakietu Internetu stacjonarnego. Koniecznie trzeba rozpisać prędkość minimalną, zwykle dostępną oraz maksymalną. I to zarówno w zakresie pobierania, jak i wysyłania danych. W przypadku Internetu mobilnego podajemy tylko szacunkową maksymalną prędkość (i to również: pobierania i wysyłania).
- Jeżeli wpisujemy ceny promocyjne, to oprócz nich należy także wskazywać ceny regularne. Należy również wskazać okres, przez jaki abonent korzystać będzie z ceny rabatowej.
- Podsumowanie należy zawsze opatrzyć datą. Co prawda sam formularz podsumowania zamieszczony w rozporządzeniu nie zawiera miejsca na datę. Jednak z pozostałych postanowień rozporządzenia można wyprowadzić wymóg datowania. Datę można umieścić gdziekolwiek.
Wspomniane rozporządzenie Komisji można znaleźć pod adresem:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:32019R2243
Pakiet dokumentacji umownej dla operatorów telekomunikacyjnych
Wzór podsumowania warunków umowy z komentarzami wyjaśniającymi, dostępny w pakiecie dokumentacji umownej pod PKE oferowanym przez Kancelarię Prawną Media, to bardzo przydatne narzędzie, które pomoże w przygotowaniu profesjonalnego i zgodnego z prawem dokumentu.
Aby nabyć pakiet dokumentacji umownej pod Prawo komunikacji elektronicznej, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z Kancelarią Prawną Media – adw. Korina A. Sudół. Można to zrobić telefonicznie (+ 48 531-645-424) lub mailowo (korina.sudol@kancelaria.media.pl)
Dlaczego warto kupić pakiet dokumentacji umownej pod PKE?
- Oszczędność czasu: Nie trzeba samodzielnie opracowywać wzoru podsumowania warunków umowy, co pozwala zaoszczędzić cenny czas.
- Zgodność z obwiązującymi przepisami
- Wsparcie ekspertów Kancelarii Prawnej Media– w przypadku wątpliwości odnośnie treści dokumentacji zawsze mogą się Państwo konsultować z naszymi prawnikami którzy odpowiedzą na wszelkie pytania w tym zakresie. Oferujemy też dodatkową usługę przystosowania dokumentacji do indywidualnych potrzeb,
- Dokumenty są pisane bardzo przyjaznym i nieprawniczym językiem, głównie na zasadzie FAQ (pytanie – odpowiedź). Na życzenie Kancelaria Prawna Media prześle Państwu próbkę wersji językowej dokumentów
- Dokumenty do składania kaskadowo pod konkretną ofertę – każdy rodzaj usługi ma swój odrębny regulamin. Dzięki temu możesz w bardzo prosty sposób dobierać dokumenty pod daną ofertę, a np. abonent kupujący u Ciebie sam Internet nie dostanie zbędnych dokumentów na telewizję
Komu szczególnie polecamy pakiet dokumentacji pod PKE?
- Małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym – dokumentacja opiera się na wieloletnich doświadczeniach naszych prawników we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami
- Telekomom poszukującym prostych i gotowych rozwiązań, niewymagających dużego zaangażowania pracy
- Przedsiębiorcom szukającym nowoczesnych rozwiązań, pragnących zerwać z formalizmem prawniczym w dokumentacji abonenckiej
- Dostawcom z ograniczonym budżetem na wdrożenie PKE – pakiet gotowej dokumentacji jest tańszy od indywidualnego przygotowania, czy przystosowania dokumentów
